…držíme disk ve vzduchu od roku 2002…

Brněnský ultimate tým Rektální vyšetření vznikl v roce 2002 na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Od té doby jím prošla spousta hráčů a z těch úplně původních hraje už jen pár. Na přelomu roku 2007 a 2008 přišlo současné jádro týmu a brněnský ultimate tak zažil malou renesanci.

Rok 2008 byl zlomový v tom, že došlo k fúzi týmů Rektální vyšetření a olomouckého Frkotu. Vytvořili jsme konkurenceschopné uskupení Velká Morava, která je nyní hráčsky zdatná natolik, abychom mohli objíždět všechny důležité středoevropské turnaje. Netrvalo dlouho a toto spojení přineslo úspěchy v podobě 4. místa na mistrovství ČR v kategorii mix a kvalifikaci na Klubové mistrovství světa v Praze (WUCC 2010).

V roce 2009 založily velkomoravské ženy historicky první ryze ženský moravský tým. Hned první turnaj halové sezóny 2009 přinesl úspěch v podobě 3. místa, který pak následovalo 2. místo na halovém mistrovství ČR. Do českého frisbee rybníčku kategorie Women tak vstoupil další tým, se kterým je nutné počítat i při nejvyšších ligových soutěžích.

V létě 2008 jsme založili občanské sdružení „Ultimate frisbee Brno“. V prvé řadě je jeho cílem rozvoj a propagace ultimate v Brně a blízkém okolí, dále pak organizačně zajišťuje pořádání mistrovských i amatérských turnajů a chod velkomoravského celku.

Posledním důležitým přelomem byl rok 2011, kdy se do Velké Moravy a pod Ultimate frisbee Brno začlenili i hráči z dalších brněnských týmů jako Mosquito Attack nebo Lamy. Tyto týmy sice fungují částečně samostatně, avšak s Velkou Moravou a UFB mají mnoho společných cílů i přátelských vazeb. Především venkovní sezóna je v duchu společné fúze jak těch nejlepších v rámci ligy a větších turnajů, tak při získávání zkušeností a tréninku.

Velká Morava MIX A + B

Velká Morava byla výběrovým týmem reprezentujícím to nejlepší, co se v ultimate dělo východně od česko-moravských hranic a zároveň patronem všech brněnských začátečníků, kterým dával možnost se zlepšovat a rozvíjet své sportovní nadání.

Avšak v posledních letech už se základny všech týmů, které tvořily Velkou Moravu, začaly tak rozšiřovat, že jsou opět schopné stavět své vlastní celky. Ke konci roku 2014 tak Velká Morava přestala stavět složený tým v kategorii open a mix a tyto kategorie objíždí zvlášť tým olomouckého Frkotu a nově vzniklý brněnský tým. Nový brněnský tým má od roku 2015 název Left Overs a skládá se ze všech brněnských teamů (bývalého Rektálního vyšetření, Mosquito Attack a Lam).

Jiná situaci ohledně Velké Moravy je však v kategorii women. Žen zatím stále není dostatek na to, aby zvládaly ve svých městech (Brno, Olomouc, Ostrava a Žďár nad Sázavou) stavět jednotlivé týmy. Skvělé si spolu rozumí, takže českou ligu, ve které se průměrně drží kolem bronzového stupínku, objíždí stále v barvách Velké Moravy. Mimo to se snaží proniknout i do ligy evropské. Skoro pravidelně hrají její první kolo, které se tradičně hrává na jihu Moravy a snaží se postoupit do kol dalších.

Jako Left Overs jsme odehráli v kategorii mix několik úspěšných sezón evropské ligy. V roce 2015 a 2016 jsme odehráli kvalifikační kola našeho východního regionu (další regiony – západní, jižní, severní, centrální), ale dál se nám nepodařilo dostat. Příští rok jsme se zdařile probojovali kvalifikací a třikrát za sebou odehráli finálové kolo mezi evropskou elitou.

Na finále Klubového mistrovství Evropy (EUCF-mix) jsme skončili v roce 2017 v italském Caorle na 11. místě. O rok později jsme v polské Wroclawi podlehli irskému týmu Rebel ultimate ve velmi těsném boji o top 4 výsledkem 13:15. Po vyřazení z boje o medaile jsme se vzpamatovali až pozdě a obsadili 8. místo. Do italského Caorle jsme se vrátili v roce 2019, avšak i přes mnoho vyrovnaných zápasů jsme nebyli schopni otáčet poslední body ve svůj prospěch. Odvezli jsme si plno zkušeností a 12. místo. Další sezóna byla zrušena kvůli covidu. Do belgických Brugg jsme se vypravili bojovat na podzim roku 2021. Hromadu vyrovnaných zápasů naznačuje nejen celkové skóre 87:95 (v náš neprospěch). Dokonce jsme dotáhli hru s finským týmem PuTi – který si později odvezl bronz – do universpointu (prohra 14:15). Odvezli jsme si dělené 11. místo z 20 kvalifikovaných týmů.

Náš tým Left Overs stále hledá do svých řad další nadšence, kteří se nebojí pohybu a mají chuť zkoušet nové věci. V současnosti  se tým skládá především z vysokoškoláků a středoškoláků, ale uvítáme i mladší hráče. Všichni jste zváni na naše tréninky. V případě zájmu se prosím ozvěte na ufb@ufb.cz.