…držíme disk ve vzduchu od roku 2002…

Brněnský ultimate tým Rektální vyšetření vznikl v roce 20020 na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Od té doby jím prošla spousta hráčů a z těch úplně původních hraje už jen pár. Na přelomu roku 2007 a 2008 přišlo současné jádro týmu a brněnský ultimate tak zažil malou renesanci.

Rok 2008 byl zlomový v tom, že došlo k fúzi týmů Rektální vyšetření a olomouckého teamu Frkot. Vytvořili jsme konkurenceschopné uskupení Velká Morava, která je nyní hráčsky zdatná natolik, abychom mohli objíždět všechny důležité středoevropské turnaje. Netrvalo dlouho a toto spojení přineslo úspěchy v podobě 4. místa na mistrovství ČR v MIXu a kvalifikaci na Klubové mistrovství světa v Praze (WUCC 2010).

V roce 2009 založily velkomoravské ženy historicky první ryze ženský moravský tým. Hned první turnaj halové sezóny ´09 přinesl úspěch v podobě 3. místa, který pak následovalo 2. místo na Halovém mistrovství ČR. Do českého frisbee rybníčku kategorie Women tak vstoupil další tým, se kterým je nutné počítat i při nejvyšších ligových soutěžích.

V létě 2008 jsme založili občanské sdružení „Ultimate frisbee Brno“. V prvé řadě je jeho cílem rozvoj a propagace ultimate v Brně a blízkém okolí, dále pak organizačně zajišťuje pořádání mistrovských i amatérských turnajů a chod velkomoravského celku.

Posledním důležitým přelomem byl rok 2011, kdy se do Velké Moravy a pod Ultimate frisbee Brno začlenili i hráči z dalších brněnských týmů jako Mosquito Attack nebo Lamy. Tyto týmy sice fungují částečně samostatně, avšak s Velkou Moravou a UFB mají mnoho společných cílů i přátelských vazeb. Především venkovní sezóna je v duchu společné fúze jak těch nejlepších v rámci ligy a větších turnajů tak při získávání zkušeností a tréninku.

Velká Morava MIX A + B

Velká Morava bxla výběrovým týmem reprezentujícím to nejlepší, co se v ultimate dělo východně od česko-moravských hranic a zároveň patronem všech brněnských začátečníků, kterým dával možnost se zlepšovat a rozvíjet své sportovní nadání.

Avšak v posledních letech už se základny všech teamů, které tvořily Velkou Moravu, začaly tak rozšiřovat, že jsou opět schopné stavět své vlastní celky. Ke konci roku 2014 tak Velká Morava přestala stavět složený team v kategorii open a mix a tyto kategorie objíždí zvlášť team olomouckého Frkotu a nově vzniklý brněnský team. Nový brněnský team má od roku 2015 název Left Overs a skládá se ze všech brněnských teamů (bývalého Rektálního vyšetření, Mosquito Attack a Lam).

Jiná situaci ohledně Velké Moravy je však v kategorii women. Žen zatím stále není dostatek na to, aby zvládaly ve svých městech (Brno, Olomouc, Ostrava a Žďár nad Sázavou) stavět jednotlivé teamy a navíc si spolu skvěle rozumí, takže českou ligu, ve které se průměrně drží kolem bronzového stupínku, objíždí stále v barvách Velké Moravy. Mimo to se snaží proniknout i do ligy evropské. Skoro pravidelně hrají její první kolo, které se tradičně hrává na jihu Moravy a snaží se postoupit do kol dalších.

Náš tým Left Overs stále hledá do svých řad další nadšence, kteří se nebojí pohybu a mají chuť zkoušet nové věci. V současnosti  se tým skládá především z vysokoškoláků a středoškoláků, ale uvítáme i mladší hráče. Všichni jste zváni na naše tréninky. V případě zájmu se prosím ozvěte na ufb@ufb.cz.