10
Led

Spirit of the game

„Spirit of the game“ je myšlenkou, která se odkazuje na olympijského ducha a představu sportovce, který se nesnaží vyhrát za každou cenu, ale sport provozuje pro radost a překonávání sebe sama. Soupeř v tomto smyslu není brán jako nepřítel, ale spíše jako spoluhráč, který jen zrovna hraje za jiný tým. Soutěživost je vítána, ale ne za cenu úmyslných faulů, soustavného porušování pravidel nebo neúcty k soupeři. Díky této myšlence, která je stavebním kamenem ultimate a je jeho hráči všeobecně uznávaná, se zápasy obejdou bez rozhodčích.

V ultimate funguje systém hlášení přestupků samotnými hráči. Pokud se někomu faul oznámený jeho protivníkem nezdá, může nesouhlasit a hra se vrací do momentu v jakém byla před spornou situací.

Stejnojmenná cena se na každém turnaji uděluje týmu, který zásady fair-play dodržuje nejlépe a je všemi týmy ceněna stejně jako vítězství.

Díky Spirit of the game se okolo ultimate sdružuje výborná komunita lidí, kteří jeho hlavní myšlenky přenášejí i mimo hřiště. Rozvoj tohoto sportu (nejen) mezi mládežnickými kategoriemi tak přispívá i společnosti na cestě k lepšímu vzájemnému soužití a k obohacení sociálních vazeb o kvality, které mohou pod vlivem spousty současných fenoménů postrádat.

Ultimate frisbee není jen sport. Je to životní styl s přátelskou filosofií.